Popüler

Bölümümüz Hakkında Genel Bilgiler ve Tarihçe

Yazar: Mehmet - 21 Haziran 2019 Cuma Yorum yok
Eskişehir Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü, ilk olarak 1975 yılında Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi bünyesinde kurulmuş ve 1981 yılında Anadolu Üniversitesi, Mühendislik- Mimarlık Fakültesine bağlı bir bölüm olarak eğitimine devam etmiştir. 1993 yılında tüm Mühendislik-Mimarlık Fakültesinin Eskişehir Osmangazi Üniversitesi bünyesine geçmesi ile Anadolu Üniversitesi’nde yeni bir Mïhendislik-Mimarlık Fakültesi ve bu fakülte bünyesinde yeni bir Endüstri Mühendisliği Bölümü kurulmuştur. Bu bölüm ilk öğrencilerini 2002-2003 öğretim yılında alarak eğitime başlamıştır. 2018'de bölümümüzün bağlı bulunduğu Mühendislik Fakültesi, Anadolu Üniversitesi'nden ayrılarak yeni kurulan Eskişehir Teknik Üniversitesi bünyesine dâhil edilmiştir.

Bölüme sayısal puan türü ile öğrenci alınmaktadır ve YKS kontenjanı 70’tir. Eğitim dili %30 İngilizce olup İngilizce Yeterlilik Sınavı'nı geçemeyen öğrenciler bölüm derslerini almadan önce bir yıl Hazırlık okumaktadırlar. Bölüm, Anadolu Üniversitesi bünyesindeyken Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) tarafından 1 Mayıs 2012 -30 Eylül 2017 ve 30 Eylül 2017-30 Eylül 2022 tarihleri arasında geçerli olmak üzere beşer yıl süreyle iki kez akredite edilmiştir. Ayrıca aynı tarihlerde geçerli olmak üzere EUR-ACE Etiketi verilmiştir.

Bölümde 2018-2019 öğretim yılı itibariyle 3’ü Profesör, 4’ü Doçent, 4’ü Dr. Öğretim üyesi, biri öğretim görevlisi ve 13’ü Araştırma Görevlisi olmak üzere toplam 25 akademik personel görev yapmaktadır. Bölümde ayrıca bir idari ve üç destek personeli bulunmaktadır. Bölümde okuyan toplam 407 lisans, 76 yüksek lisans ve 32 doktora öğrencisi bulunmaktadır. Bölümde okuyan toplam yabancı uyruklu lisans öğrenci sayısı 16, değişim programları kapsamında bir eğitim-öğretim yılında yurt dışında eğitim gören ya da staj yapan öğrenci sayısı 7, bölümden mezun olan toplam lisans öğrenci sayısı ise 594’tür.

2 katlı 2 ayrı blokta yerleşik durumda olan Endüstri Mühendisliği bölümü toplamda 10.000 m2 kapalı alana sahiptir. 5’i bölüme ait olmak üzere toplamda 6 adet laboratuvar bulunmaktadır. Bölüme ait olarak kullanılan öğrenci ve araştırma laboratuvarları, Bilgisayar Laboratuvarı I, Bilgisayar Laboratuvarı II, Ortak Çalışma Laboratuvarı, Hesaplamalı Zeka ve Optimizasyon Laboratuvarı ve Ergonomi Laboratuvarı olarak adlandırılmaktadır. Bunun yanında 8 derslik, koridorlarda öğrenciler için oturma grupları, duvara monteli çalışma masası ve sandalyesi, dizüstü bilgisayar ve tablet PC için kablosuz internet erişimi mevcuttur. Dersliklerin tamamında sabit video projektör cihazı bulunmaktadır. Merkez Kütüphane kanalı ile elektronik dergilere çevrimiçi erişim mevcuttur.

Karmaşık sistemlerin analizi, modellenmesi ve en iyilenmesine yönelik bilimsel ve uygulamalı çalışmaların yapıldığı bölümde, matematiksel optimizasyon, veri analizi, tedarik zinciri yönetimi, lojistik, ergonomi, gelir yönetimi, çizelgeleme, üretim planlama, istatistiki modelleme, veri madenciliği vb. gibi çok çeşitli çalışma alanları mevcuttur. Çok sayıda ulusal ve uluslararası bilimsel yayın çıkarılan programda Tubitak, Avrupa Birliği veya sanayi destekli çok sayıda proje başarıyla yürütülmektedir. Bölüm öğretim elemanların kuruluşunu sağladığı bir adet spin-off firması da(İncir Ar-Ge San. Tic. Ltd. Şti.) bulunmaktadır. Bölümün ve bölüm öğretim üyelerinin temasta oldukları bir çok ulusal ve uluslararası firma ile (Tofaş, Eczacıbaşı, Arçelik, Çilek, TEI, Ford, Eti, Savronik vb.) projeler, protokoller ve işbirlikleri sürdürülmektedir.

Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunları, bilimsel ve mühendislik yöntemlerini kullanarak, insan, makine, malzeme, bilgi, enerji ve finansal kaynaklardan oluşan bütünleşik sistemlerin tasarımı, işletilmesi, değerlendirilmesi ve iyileştirilmesiyle ilgili olarak istihdam edilir. Bu kapsamda, üretim, finans, danışmanlık, hizmet sektörü gibi bir çok farklı alanda mühendis, uzman veya yönetici kadrolarında çalışan mezunlarımız bulunmaktadır.

Bu konuda ilk yorumu siz yapın: " Bölümümüz Hakkında Genel Bilgiler ve Tarihçe "